دریافت ید در بارداری ۵۰ درصد افزایش یابد

یک جراح و متخصص زنان گفت: در زنانی که در سن تولید مثل به سر می‌برند لازم است به مصرف ید توجه بیشتر شود تا از پایین‌ بودن تراز آن در دوران بارداری و آثار ناشی از این کمبود بر رشد مغز جنین جلوگیری شود. به گزارش ایسنا، دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی با اشاره […]

یک جراح و متخصص زنان گفت: در زنانی که در سن تولید مثل به سر می‌برند لازم است به مصرف ید توجه بیشتر شود تا از پایین‌ بودن تراز آن در دوران بارداری و آثار ناشی از این کمبود بر رشد مغز جنین جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی با اشاره به اینکه ید جزء با اهمیت هورمون تیروئید و عنصر اساسی برای رشد مغز جنین به شمار می‌آید، گفت: دریافت ید توسط مادر در دوران بارداری باید تا ۵۰ درصد افزایش یابد زیرا تولید تیروئیدی مادر و جنین افزایش می‌یابد.

وی گفت: کمبود ید علت اصلی و قابل پیشگیری اختلال ذهن در کشورهای درحال توسعه است.

این جراح و متخصص زنان با اشاره به تحقیقات انجام شده گفت: پژوهشگران، ارتباط میان کمبود خفیف ید در دوران بارداری و رشد شناخت را مورد بررسی قرار داده‌اند، محققان غلظت ید مادر را از نمونه‌های غیرانتخابی ادرار که در ثلث اول گردآوری کرده بودند و اندازه‌های استاندارد شده‌ هوشیاری و نیز قدرت قرائت در کودکان سن ۸ تا ۹ سال را آنالیز کردند.

هاشمیان نایینی در ادامه افزود: طبق معیارهای سازمان جهان بهداشت، متوسط غلظت ید درادرار (۹۱ میکرو‌گرم در لیتر) و میزان کمتر از ۱۵۰ میکروگرم درلیتر کمبود ید محسوب می شود.

وی گفت: کودکانی که از زنانی با نسبت ید به کرتینین کمتر از ۱۵۰ میکروگرم به گرم متولد می شوند، به احتمال زیادتر دارای میزان کمتر بهره هوشی هستند.

هاشمیان نایینی تصریح کرد: کمبود ید در زنان باردار عمدتا ناشی از محدودیت دسترسی زنان باردار به نمک یددار و استفاده از ویتامین‌های دارای ید و توصیه‌های ناکافی برای افزایش مصرف ید دردوران بارداری است.

وی گفت: با وجودی که مصرف نمک یددار در کشورهای مورد مطالعه رایج‌تر و ید به صورت ویتامین‌های قبل از بارداری در دسترس است، اما نتایج سنجش ملی سلامت و بررسی تغذیه حاکی از آن است که ۳۷ درصد زنان در سن تولید مثل دارای ارزش ید ادراری کمتر از ۱۰۰ میکروگرم در لیتر هستند.

هاشمیان نایینی خاطرنشان کرد: در زنانی که در سن تولید مثل به سر می‌برند لازم است به مصرف ید توجه بیشتر شود تا از پایین‌ بودن تراز آن در دوران بارداری و آثار ناشی از این کمبود بر رشد مغز جنین جلوگیری شود.

منبع: ایسنا

۰۷
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>