بهترین زمان برای مراجعه اولیه برای سونوگرافی در بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری است

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: بهترین زمان برای مراجعه اولیه برای سونوگرافی در بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری است. دکتر احمد سلطانی شیرازی در گفتگو با خبرنگار وب دا در خوزستان، ضمن بیان این مطلب افزود: این سونوگرافی جهت برررسی جنین که اولا اصلا حاملگی اتفاق افتاده و یا در حاملگی […]

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: بهترین زمان برای مراجعه اولیه برای سونوگرافی در بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری است.

دکتر احمد سلطانی شیرازی در گفتگو با خبرنگار وب دا در خوزستان، ضمن بیان این مطلب افزود: این سونوگرافی جهت برررسی جنین که اولا اصلا حاملگی اتفاق افتاده و یا در حاملگی رشد طبیعی جنین وجود داشته انجام میشود.

وی گفت: همچنین سونوگرافیNTجهت بررسی چین پشت گردن و بررسی استخوان بینی که این جهت رد یا وجود آنومالی های کروموزومی بخصوص کروموزم ۲۱ که باعث سندروم دان می شود بسیار کمک کننده است.

دکتر سلطانی شیرازی گفت: اگر این سونوگرافی انجام شود تا ۹۰درصد احتمال عدم وجود این موارد را تایید می شود که  با کمک ۲ ازمایش دیگر که در ازمایشگاه و نه در مطب انجام می شود تا ۹۵ میتوان از سالم بودن جنین اطمینان حاصل کرد.

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: سونوگرافی در مرحله بعد باید بین ۱۸ تا ۲۰ هفته که همه ساختمانهای جنین تشکیل شده است انجام شود که می شود همه اجزای بدن جنین توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد و هرگونه مشکل در ساختار جنین قابل رویت خواهد بود.

وی افزود: در مواردی ممکن است چندین بار سونوگرافی انجام شود به خصوص اگر پزشک تشخیص دهد رشد جنین مناسب نباشد یا مریض دردهایی داشته باشد یا علائمی داشته باشد که ممکن است پزشک توصیه به سونوگرافی های دیگری انجام شود.

وی یادآور شد: انجام سونوگرافی هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد  و در همه موارد سونوگرافی از جمله ساده یا ۳ بعدی و غیره کاملا بیخطر می باشد.

دکترسلطانی شیرازی در خصوص افزایش دمای مایع جنین بر اثر سونوگرافی ۳ بعدی که منجر به آسیب به جنین می شود نیز گفت: اصلا  این موضوع علمی نیست  و تا به حال در هیچ کتاب و هیچ مطالعه ای تایید نشده به همین دلیل سونوگرافی در تمام دنیا برای خانمهای باردادر انجام می شود.

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: درست است که انجام سونوگرافی می تواند باعث افزایش حرارت مایع جنین شود ولی این حرارت اینقدر ناچیز است و در سطح مایع پخش میشود که در نهایت هیچ آثار سوء ثابت شده ای تا بحال گزارش نشده است.

دکتر سلطانی شیرازی در پایان در خصوص انجام سونوگرافی در مطب پزشکان متخصص نیز گفت: توصیه این است که سونوگرافی توسط کسانی انجام شود که دوره آن را دیده اند و در این کار تبحر دارند  همچنین بعد از انجام سونوگرافی باید گزارش مکتوب به بیمار داده شود که بتواند اطلاعات را با خود به هرکجا که می خواهد ببرد و قابل بررسی باشد و صرف داشتن دستگاه سونوگرافی تایید صلاحیت فرد نخواهد بود. متاسفانه دیده شده در برخی مطب ها پزشکان با تهیه دستگاه سونوگرافی اقدام به انجام سونوگرافی می کنند که این کار علاوه بر داشتن عواقب خطرناک ممکن است موجب بروز خطا در تشخیص نیز شود.

منبع: و ب د ا

۱۸
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>