حیات بینایی، درمان تنبلی چشم تا قبل از ۷ سالگی/ کورتکس مغز میزبان تنبلی چشمی

تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را از یک چشم، بسیار کم بینا یا نابینا می‌کند و با تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است. فرزند شما از بدو تولد، قادر است محیط اطراف خود را ببیند، اما دید او در این […]

تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را از یک چشم، بسیار کم بینا یا نابینا می‌کند و با تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است.

فرزند شما از بدو تولد، قادر است محیط اطراف خود را ببیند، اما دید او در این زمان چندان کامل نیست و احتیاج به چند سال زمان دارد تا به تکامل برسد، در چهار سال اول زندگی، بینایی به ‌سرعت رشد می‌کند، اما برای این ‌که دید خوب و کافی به وجود بیاید، دید هر دو چشم باید به‌ طور هم‌زمان کامل شود، آمبیولی یا تنبلی، نوعی اختلال چشمی است که چشم به ظاهر سالم کودک را درگیر کرده و سبب اختلال دید طبیعی آن می‌شود. به عبارت دیگر شاید ظاهر چشم سالم باشد، اما دید کودک، حتی اگر عینک داشته باشد هم کامل نیست، این حالت، زمانی اتفاق می‌افتد که تکامل بینایی در یک چشم به صورت طبیعی اتفاق افتاده، اما در چشم دیگر غیرطبیعی است.

تنبلی چشم اغلب، فقط یک چشم را درگیر می‌کند، اما در برخی مواقع ممکن است در هر دو چشم نیز اتفاق بیفتد و سبب ایجاد دید ناکافی در چشم راست و چپ شود.

در صورتی که اشکال دید کودک، قبل از پنج سالگی درمان شود، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد با درمان، بینایی کامل به دست می‌آید.

پس از پنج سالگی، هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به عقب بیفتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می‌شود، به طوری که پس از هفت تا ده سالگی، درمان هیچ تاثیری در بینایی نخواهد داشت.

محسن شاه‌پری، مدیرعامل انجمن اپتومتری خراسان رضوی در این زمینه اظهار کرد: میزان متوسط تنبلی چشم در استان پنج درصد است که تفاوتی با میزان تنبلی چشم در سطح کشور ندارد.

وی افزود: این بیماری وابسته به سن نیست و چون غربالگری‌ها در دوره حیاتی زیر هفت سال انجام می‌شود بیشتر در این سنین مشاهده می‌شود.

مدیرعامل انجمن اپتومتری خراسان رضوی در مورد عوامل ابتلا به تنبلی چشم تصریح کرد: عوامل زیادی در ابتلا به این بیماری نقش دارند که یکی از علل ابتلا به تنبلی چشم فقدان محرک‌های نوری بر چشم است که در قسمت کورتکس مغز اتفاق می‌افتد.

شاه‌پری تاکید کرد: عوامل دیگری هم سبب بروز این بیماری می‌شود از جمله انحراف چشم، که در این صورت باید ابتدا انحراف چشم را درمان کرد و بعد از آن به درمان تنبلی چشم پرداخت.

به گفته وی عیوب انکساری از دیگر علل تنبلی چشم است.

وی بیان کرد: اگر فرد به علت عیوب انکساری به تنبلی چشم مبتلا شود باید چشم سالم را بست تا چشم بیمار بیشتر فعالیت داشته باشد.

شاه‌پری خاطرنشان کرد: در سنین زیر هفت سال قسمتی از مغز که مربوط به درک بینایی است رشد می‌کند به همین دلیل این سن، دوره حیاتی برای درمان تنبلی چشم نامیده شده است.

وی افزود: در دوره حیاتی درمان آسان‌تر انجام می‌شود و در صورت درمان نشدن احتمال از دست دادن بینایی فرد زیاد است.

منبع: تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>