تاثیر کار کردن در شیفت شب زنان بر بارداری و شیردهی/ارزش ۲ برابری هر ساعت خواب قبل از نیمه شب

منیرالسادات روح اللهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم زنانی که در شیفت شب کار می‌کنند دچار چه مشکلاتی می‌شوند، اظهار داشت: زنانی که در حرفه پرستاری مشغول به فعالیت هستندٰ کار کردن در شیفت شب در حاملگی، شیردهی و حتی تعیین جنسیت فرزندشان تأثیرگذار است. به گفته وی در سال ۸۴ تحقیقاتی صورت […]

منیرالسادات روح اللهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم زنانی که در شیفت شب کار می‌کنند دچار چه مشکلاتی می‌شوند، اظهار داشت: زنانی که در حرفه پرستاری مشغول به فعالیت هستندٰ کار کردن در شیفت شب در حاملگی، شیردهی و حتی تعیین جنسیت فرزندشان تأثیرگذار است.

به گفته وی در سال ۸۴ تحقیقاتی صورت گرفت که نشان داد تغییر ساعت بیولوژیک بر بدن تأثیر فراوان دارد و مشاغلی که ریتم سیرکادین یا ساعت بیولوژیک بدنشان دستخوش تغییر می‌شود، بدنشان با بیماری‌های مختلف روبه‌رو می‌شود؛ افراد بابت این‌که در شیفت شب مشغول به کارند، حقوق بیشتر دریافت می‌کردند و این در حالی است که سلامتیشان کاهش پیدا می‌کرد.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران عنوان کرد: اگر یک فرد همیشه شب‌ها کار کند و روز بخوابد، ضرر کم‌تر می‌بیند چرا که بسیاری از افراد ی که یک هفته در شیفت شب‌ مشغول به فعالیت هستند و یک هفته در شیفت صبح به کار مشغولند، به دلیل اینکه ریتم سیرکادین یا ساعت بیولوژیک بدنشان دائم در حال تغییر است و به ثباتی دست پیدا نمی‌کند، بدن دچار دستخوش می‌شود چرا که ساعت خوابشان مدام در حال تغییر است.

روح‌اللهی افزود: هورمون کورتیزول هورمونی است که موجب افزایش نشاط، شادابی و سرحالی افراد می‌شود که بیداری شبانه در ترشح این هورمون تأثیر گذاشته و افرادی که در شغل‌های شیفت شب مانند رانندگی مشغول به فعالیت هستند، از به هم خوردن میزان ترشح این هورمون آسیب می‌بینند.

وی ادامه داد: شیوه زندگی غلط بر ساعت بیولوژیک بدن و ترشح هورمون‌های بسیار مفید در بدن تأثیر می‌گذارد چرا که بیداری شبانه بر ترشح اندروفین‌ها که مورفین طبیعی بدن بوده اختلال ایجاد می‌کند و موجب می‌شود که فرد همیشه احساس خستگی و خمودگی داشته باشد.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: در فتصله چند ساعت مانده به نیمه شب سطح کورتیزول خون کاهش پیدا می‌کند و در صورتی که در این زمان افراد بخوابند، صبح راحت‌تر و با هوشیاری بیش‌تر بیدار می‌شوند و از سوی دیگر هر ساعت خواب قبل از نیمه شب، ۲ برابر خوابیدن پس از نیمه شب ارزش دارد.

منبع: تسنیمhttps://scamquestra.com/sozdateli/5-aleksandr-prochuhan-22.html

۱۷
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>