موج سوم نبرد فرهنگی «نقش مادری» را هدف گرفته است

شاید بهترین بهانه برای دست بوسی و سپاسگزاری از یک عمر زحمتی که مادر به پای فرزندش می کشد، روز میلاد پر برکت حضرت زهرا (س) باشد. اما بی تردید یک روز برای پرداختن به بانوان به عنوان نیمه مؤثر و فعال جامعه و افرادی که مسئولیت بقا و پرورش نسل را بر عهده دارند، […]

شاید بهترین بهانه برای دست بوسی و سپاسگزاری از یک عمر زحمتی که مادر به پای فرزندش می کشد، روز میلاد پر برکت حضرت زهرا (س) باشد. اما بی تردید یک روز برای پرداختن به بانوان به عنوان نیمه مؤثر و فعال جامعه و افرادی که مسئولیت بقا و پرورش نسل را بر عهده دارند، چندان منصفانه نیست به ویژه آنکه این روزها ارزش والای مادری مورد هجمه قرار می گیرد و برخی ضعف ها در جامعه سبب شده تا برای به لرزه درآوردن ستون خانواده ایرانی برنامه ریزی شود.
«موج سوم تهاجم فرهنگی زن مسلمان ایرانی را هدف گرفته است» ؛ زنی که وقتی از فردیت زن بودنش فاصله می گیرد و او را در کانون «خانواده» بررسی می کنید می بینید در نقش مادر ستون خانواده و خانواده هم بنیان یک جامعه است. بنابراین اگر هویت اصلی این ستون استحاله شود نه یک فرد بلکه یک جامعه آسیب می بیند. حتی نگاهی گذرا به برنامه های غرب برای دگردیسی هویت زن ایرانی به ما گوشزد می کند؛ این نبرد نرم می خواهد ارزش مادری را از چشم زنان ایرانی بیندازد.
چرا در مسئله زن از غرب طلبکاریم؟
یکی از بهترین راهکارها برای نفوذ و تسلط بر هر جامعه ای تغییر هویت و سبک زندگی زنان آن جامعه است. این نکته ای است که غرب درباره جامعه خودش تجربه کرده و هم اکنون بهای سنگین بحران و فروپاشی نظام خانواده را پیش رو دارد و می کوشد از راه های گوناگون نهاد خانواده را احیا کند.
زنان و مادران جامعه امروز ما اما با عنایت به نقاط ضعف داخلی و تهاجم نرم گسترده ای که از آن سوی مرزها در قالب برنامه های ماهواره ای یا کالاهای وارداتی و از هزار توی فضای مجازی آنها را هدف گرفته است در خطر از دست رفتن ارزش و جایگاه اصلی خود به عنوان مادر و همسر هستند. بی تردید از همین روست که رهبر فرزانه انقلاب می فرمایند« ما در مسئله زن از غرب طلبکاریم.»
مادر؛ ستون خیمه خانواده
سعید کریمی، کارشناس مسائل فرهنگی در گفت وگو با «جوان» در رابطه با نقش و جایگاه مادری می گوید: مادری با فردیت زن موضوعیت پیدا نمی کند بلکه نقش مادری در فضایی تحت عنوان خانواده شکل می یابد و در اسلام نیز روی نهاد خانواده تأکید ویژه شده است. به باور وی از همین روست که دشمن نیز برای به هم ریختن قالب خانواده برنامه ریزی می کند.
از سوی دیگر اما خیمه یکی از بهترین راهکارها برای نفوذ و تسلط بر هر جامعه ای تغییر هویت و سبک زندگی زنان آن جامعه است. این نکته ای است که غرب درباره جامعه خودش تجربه کرده و هم اکنون بهای سنگین بحران و فروپاشی نظام خانواده را پیش رو دارد و می کوشد از راه های گوناگون نهاد خانواده را احیا کند
خانواده با بودن زن برپاست و اگر مادر در خانواده نباشد، آن خانواده از هم می پاشد در صورتی که غیبت پدر در خانواده به شرط حضور مادر این نهاد را منحل نمی کند.
اگر زن از مادر بودن جدا شود
این کارشناس مسائل فرهنگی تصریح می کند: از آن رو که خانواده تولید سرمایه اجتماعی می کند، بنابراین دشمنان برنامه بلند مدتی را برای دگردیسی هویت زن مسلمان یعنی ستون و خانواده طرح ریزی کرده اند.
بنا به تأکید وی، نقش مادری با حس فداکاری و ایثارگری و یک محبت بی شائبه مادر به فرزند و همسرش همراه است اما غرب با تفکراتی همچون فمنیسم درصدد تغییر این نگاه به نگاهی فردگرایانه است تا بدین ترتیب آنچه را که موجب حفظ کیان خانواده است از زن بگیرد و وجود بانوان را به وجودی فردگر او خودخواه تبدیل کنند.
این کارشناس در بیان چگونگی ارتباط بین نقش و جایگاه مادری با قوام ساختار اجتماعی جامعه، نظام زندگی موریانه را مثال می زند؛ ساختار اجتماعی بسیار سازمان یافته و قوی که لازمه تداومش حضور ملکه است و اگر ملکه موریانه را از بین ببرید این ساختار منسجم از هم می پاشد. به باور وی در جوامع انسانی نیز زن عامل بقای نسل و بقای فرد است و این بقا الزاماً به معنای فیزیولوژیکی نیست بلکه به معنای بقای فرهنگی، تاریخی و اجتماعی است. از همین رو در تهاجم فرهنگی و جنگ نرمی که علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته در بحث زن و خانواده سرمایه گذاری ویژه ای صورت گرفته است. حتی با مطالعه ای در سیر تحولات تاریخی در می یابیم گسترده ترین، ماندگارترین و وسیع ترین برنامه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هر جامعه ای به دست زنان رقم خورده است.
دگردیسی هویت زن ایرانی یعنی شکست در جنگ نرم
اگر به محتوای فرهنگی موجود ارائه شده در شبکه های ماهواره ای یا اینترنت نگاهی انداخته باشید، بی شک شما هم تصدیق می کنید که مخاطب اصلی این برنامه ها زنان هستند؛ زنانی که دیگر نقش مادری فداکار را بازی نمی کنند بلکه با دگردیسی هویتی به جای یک مادر و همسر خوب به موجودی خودخواه و خودمحور بدل شده اند؛ کریمی تأکید می کند: اگر در جامعه ما هم این دگردیسی روی زن ایرانی صورت بگیرد باید بپذیریم که جنگ فرهنگی را باخته ایم.
اما ببینیم نقاط ضعف و به عبارت بهتر نقطه نفوذ دشمنان در جامعه ایرانی و برنامه ریزی برای زنان ما چه بوده است؟
کریمی معتقد است ما به موازات دشمنان خارجی دشمن داخلی هم داریم؛ افراد و تفکراتی که بقایایی از جریانات اسلام زدای پیش از انقلاب هستند. به باور وی، کافی است به سیر تولیدات فرهنگی جامعه به خصوص در حوزه سینما و تلویزیون توجهی داشته باشیم تا دستمان بیاید بسیاری از این تولیدات خواسته یا ناخواسته پازل دشمن را تکمیل کرده اند.
این در حالی است که در جامعه ما هیچ سرمایه گذاری مناسبی برای ارائه و تعمیق الگوهای اصیل ایرانی و اسلامی و الگوهایی همانند حضرت زهرا(س)، حضرت خدیجه(س) و حضرت معصومه(س) صورت نگرفته، اما برای موارد دیگر میلیاردها تومان سرمایه گذاری می شود. این کارشناس مسائل فرهنگی تأکید می کند: زن مسلمان ایرانی باید برای تمام زنان دنیا الگو تعریف کند.
کریمی با مخاطب قرار دادن مسئولان خاطرنشان می کند: در جنگ نرم فرهنگی اگر هویت زن مسلمان ایرانی را بگیرند میدان این عرصه از دست رفته است پس مسئولان باید از خواب غفلت بیدار شده و با عنایت به آمار و ارقامی نظیر رشد روز افزون آمار طلاق برنامه های خود را روی مبحث خانواده و جایگاه زن در این نهاد متمرکز کنند تا مبادا در این زمینه به بحران برسیم.

 

منبع : رصدخانه

۱۵
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>