با ورزش به جدال “ژن کوتاهی” بروید

دکتر کوروش منصوری، استادیار طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: ژنتیک اولین عامل تعیین کننده قد فرد است، اما با ورزش و تغذیه مناسب می‌توان از میانگین قدی که ژنتیک فرد تعیین می‌کند فرا‌تر رفت. وی تصریح کرد: رشد استخوانی و مفاصل کاملا […]

دکتر کوروش منصوری، استادیار طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: ژنتیک اولین عامل تعیین کننده قد فرد است، اما با ورزش و تغذیه مناسب می‌توان از میانگین قدی که ژنتیک فرد تعیین می‌کند فرا‌تر رفت.
وی تصریح کرد: رشد استخوانی و مفاصل کاملا وابسته به فشارهای فیزیکی است که به آن وارد می‌شود و با ورزش‌های کششی و هوازی می‌توان به افزایش قد نوجوانان کمک کرد و باید نوع ورزش را با توجه به فیزیک بدنی انتخاب کرد. به طور مثال افراد قدبلند‌تر مناسب ورزش‌هایی نظیر بسکتبال و والیبال هستند و افراد کوتاه‌تر گزینه‌های مناسب تری برای ورزش کشتی هستند.
وی افزود: بعضی از ورزش‌ها که فشارهای سنگینی بر روی صفحات استخوانی ورزشکار وارد می‌کنند
مثل وزنه برداری می‌توانند باعث کاهش رشد قدی و به اصطلاح سوزاندن قد نوجوانان شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در انتخاب رشته ورزشی متناسب با فیزیک بدنی باید دقت کرد تا بتوان در آن موفق عمل کرد و این یک باور اشتباه در میان عموم است که با انجام ورزش‌هایی نظیر بسکتبال می‌توان ۱۰ الی ۱۵ سانت قد کشید.
منبع: باشگاه خبرنگاران

۱۱
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>