مدیریت زمان با حضور یک تازه وارد

وقتی هنوز صاحب فرزند نشده ای، برای تمام اوقات خودت برنامه ریزی میکنی، همه چیز سر جای خودش است؛ نظافت و خانه داری، درس و کار، گردش و تفریح، ورزش و دور همی. اما با آمدن آن تازه وارد همه چیز متوقف می شود، یا لااقل کند می شود.

نویسنده : زهرا نجات

 IM_0117

وقتی هنوز صاحب فرزند نشده ای، برای تمام اوقات خودت برنامه ریزی میکنی، همه چیز سر جای خودش است؛ نظافت و خانه داری، درس و کار، گردش و تفریح، ورزش و دور همی. اما با آمدن آن تازه وارد همه چیز متوقف می شود، یا لااقل کند می شود. شاید دلیل بسیاری از شوک زدگی های بعد از تولد فرزند ناشی از همین مسیله باشد؛ اما اگر بتوانیم مدیریت زمان را در زندگی خود عملی کنیم ، زندگی با این تازه وارد بیش از پیش شیرین میشود.

در زمان خواب او ، وقتمان را قسمت کنیم و هر قسمتی را به کاری اختصاص دهیم ، حتی اگر مجبور شویم برای هر کاری فقط ده دقیقه را در نظر بگیریم. مثلا:

۱۰ دقیقه مطالعه

۱۰ دقیقه تمیزکردن میزها

۱۰دقیقه جمع آوری لباسهای کثیف و روشن کردن لباسشویی

۱۰ دقیقه چیدن ظرفها در ماشین ظرفشویی یا سینک

۱۰ دقیقه چک کردن ایمیل

۱۰ دقیقه تلفن به دیگران

 

به همین سرعت در عرض یک ساعت کارهای زیادی انجام میشود ، که هم ضروریات زندگی را در برمیگیرد و هم علایق ما را.

البته یک راه دیگر هم وجود دارد :کافی ست کمی زاویه ی دیدمان را عوض کنیم ، جارو کشیدنهای مداوم و بازی های مهیج و دویدنی را بزنیم به حساب ورزش! خرید مایحتاج فرزند را بزنیم به حساب گردش، مطالعات در زمینه ی تربیت فرزند را بزنیم به حساب درس، پارک رفتن با گروه مادران و همسالان بچه را بزنیم به حساب دورهمی ،  و الی آخر.

حالا وقت لذت بردن از زندگی ست.

۲۰
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>