رژیم غذایی سرشار از فولیک اسیدها برای پدر نیز در کاهش اختلالات مادرزادی موثر است

نتایج تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که تغذیه متعادل و دریافت کافی اسیدفولیک ها یا ویتامین های «ب ۹» پیش از بارداری به همان اندازه که برای مادر اهمیت دارد برای پدر نیز حائز اهمیت است و می تواند در جلوگیری از بروز برخی ناهنجاری ها و اختلالات مادرزادی در کودکان آنها موثر باشد. […]

نتایج تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که تغذیه متعادل و دریافت کافی اسیدفولیک ها یا ویتامین های «ب ۹» پیش از بارداری به همان اندازه که برای مادر اهمیت دارد برای پدر نیز حائز اهمیت است و می تواند در جلوگیری از بروز برخی ناهنجاری ها و اختلالات مادرزادی در کودکان آنها موثر باشد.
نتایج این مطالعات که محققان دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا بر روی موش ها انجام داده اند، در شماره جدید نشریه علمی انگلیسی نیچر منتشر شده است.
در این تحقیقات که هدایت آن را سارا کیمینس بر عهده داشته است، برای یک گروه موشهای نر یک رژیم غذایی سرشار از اسید فولیک ها و برای گروه دیگر یک رژیم غذایی حاوی مقدار کمی اسیدفولیک تجویز شد.
رومین لامبرو، یکی از پژوهشگران حاضر در این تحقیق، گفت نتیجه زاد و ولد این دو گروه موش نر بسیار عجیب بود. بچه موش هایی که حاصل جفت گیری گروه دوم ( که در رژیم غذایی خود فولیک اسیدهای کمتری دریافت کرده بودند) با موش های ماده بودند، سی درصد اختلالات مادرزادی بیشتری داشتند و از ناهنجاریهای استخوانی وخیمی
به ویژه در ناحیه سر و ستون فقرات رنج می بردند.
در انسان نیز پیش از این درباره وجود ارتباط میان کمبود اسیدفولیک ها در ابتدای بارداری و بروز ناهنجاریهای وخیم در قسمت های مختلف از جمله عصب سیاتیک نظریه هایی ارائه شده بود.
در فرانسه از هر یک هزار نوزاد یک نفر به چنین اختلالاتی دچار می شود. مسئولان بهداشتی فرانسه برای جلوگیری از این ناهنجاری ها، مصرف پیوسته اسیدفولیک ها را به زنانی که مایل هستند مادر شوند، توصیه می کنند. مصرف این داروها اساسا باید دست کم هشت هفته پیش از بارداری آغاز شود و در سه ماهه اول بارداری نیز ادامه داشته باشد.
اسیدفولیک ها در حالت طبیعی غالبا در سیزیجات، تخم مرغ و انواع پنیرها یافته می شوند اما این مواد به عنوان مکمل نیز به مواد غذایی مختلف افزوده می شوند.
کیمینس اعلام کرد قرار است نتایجی که در تحقیقات پژوهشگران کانادایی بر روی موش ها به دست آمده است در یک مرکز درمانی باروری بر روی انسان ها نیز آزمایش شود تا به طور دقیق مشخص شود چه رابطه ای میان مردان و رژیم غذایی آنها و سلامت فرزندانی که در آینده خواهند داشت، وجود دارد.

منبع: واحد مرکزی خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>