همه کودکان باید تب کنند

غلامرضا خاتمی اظهار داشت: تب، دفاع بدن در برابر عفونت‌، ویروس و میکروب‌ها است و هر زمانی ویروس وارد بدن شود درجه حرارت بدن بالا می‌رود که این تغییر نشان دهنده مقابله بدن با عامل مولد بیماری است. رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: وقتی آن عامل از بدن خارج شود درجه حرارت بدن و […]

غلامرضا خاتمی اظهار داشت: تب، دفاع بدن در برابر عفونت‌، ویروس و میکروب‌ها است و هر زمانی ویروس وارد بدن شود درجه حرارت بدن بالا می‌رود که این تغییر نشان دهنده مقابله بدن با عامل مولد بیماری است.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: وقتی آن عامل از بدن خارج شود درجه حرارت بدن و به دنبال آن تب کاهش می‌یابد.

وی افزود: وقتی عامل بیماری‌زا وارد بدن می‌شود و ارگان‌های بدن در مقام دفاع برمی‌آیند ما نیز سعی نمی‌کنیم که این دفاع را بشکنیم و درجه حرارت را سریع پایین بیاوریم.

خاتمی ادامه داد: درجه ‌اکثر تب‌‌ها در حدود ۳۸ تا ۳۸٫۵ است و کمتر اتفاق می‌افتد که درجه حرارت به ۴۰ یا بالاتر برسد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: تب‌های معمولی (۳۸ تا۳۸٫۵) به دلیل ورود ویروس و باکتری پدیدار می‌شود و اکثراً در عرض دو تا سه روز اصلاح می‌شود؛ البته برخی از ویروس‌ها دوره  یک هفته‌ای دارند: مثل ویروس سرخک.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران ادامه داد: تب‌های معمولی اکثراً خطری ندارند و می‌توان با استامینوفن خوراکی میزان تب را کنترل کرد.

خاتمی اظهار داشت: مشکلی که امروزه بیشتر گریبانگیر کودکان ماست، بدلیل گرمای بیش از حد اتاق‌هاست و از طرفی چون مادران، کودکان را بیش از پیش می‌پوشانند کودک عرق کرده و به واسطه از دست دادن آب بدن، تب می‌کند.

وی به خانواده‌ها توصیه کرد: درجه حرارت اتاق را بر روی ۲۳ – ۲۴ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنند و اگر سن کودک بیش از ۶ ماه است مقدار آب خوراکی به نوزاد بخورانند تا در پایین آمدن درجه تب مفید باشد.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران با بیان این مطلب که تب نگرانی ندارد و همه کودکان باید تب کنند تا بدن‌شان در برابر ویروس‌ها مصونیت پیدا کند، گفت: مادران نباید در مواجهه با تب کودک دستپاچه شوند و بدانند که تب‌هایی که بر اثر سرماخوردگی و ویروس‌ها به وجود می‌آیند خود به خود خوب می‌شوند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تعامل

۰۱
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>