فیبروم لگنی شایع‌ترین عفونت در میان زنان

عضو مرکز انجمن نازایی ایران گفت: فیبروم لگنی شایع‌ترین عفونت خوش خیم در میان زنان بوده که در صورت مراجعه به متخصص مربوطه برای درمان می‌توان به حفظ رحم کمک کرد. دکتر محمد علم، جراح زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی گفت: فیبروم لگنی شایع ترین عفونت لگن در میان زنان است که بسیار خوش […]

عضو مرکز انجمن نازایی ایران گفت: فیبروم لگنی شایع‌ترین عفونت خوش خیم در میان زنان بوده که در صورت مراجعه به متخصص مربوطه برای درمان می‌توان به حفظ رحم کمک کرد.

دکتر محمد علم، جراح زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی گفت: فیبروم لگنی شایع ترین عفونت لگن در میان زنان است که بسیار خوش خیم بوده و عوارض خطرناکی را برای فرد در بر ندارد.

وی با اشاره به انواع این عفونت ها، افزود: این تومور ها به سه دسته از قبیل توده هایی که بر سطح رحم قرار دارند، در میان نسج عضلات رحم و یا در داخل حفره رحم هستند، تقسیم می شوند.

عضو مرکز انجمن نازایی ایران توده داخل حفره رحم را بسیار خطرناک دانست و افزود: این علت موجب خونریزی و انسداد لوله رحم در نتیجه نازایی و سقط مکرر می شود.

دکتر علم تصریح کرد: متخصصان زمانی اقدام به برداشتن این توده می نمایند که تومور دچار رشد بسیار سریع شده، موجب یبوست و سختی در دفع ادارد شود و یا منجر به خونریزی بسیار شدید شود که شایان به ذکر است انجام این جراحی اگر توسط متخصص خود صورت پذیرد به رحم آسیبی نمی رساند.

وی در خصوص راه های تشخیص این عفونت اظهارداشت: متاسفانه ابتلا به این عفونت در مراحل اولیه بدون علایم بوده و هنگامی که افراد به دلیل سایر علت ها به سونوگرافی مراجعه می کند پزشکان متوجه وجود این تومور می شوند. عفونت لگنی علاوه بر زنان در می اندختران نیز بسیار شایع است به گونه ای که کمتر رحمی وجود دارد که این عفونت را با خود به همراه نداشته باشد.

این جراح زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی در ادامه نوع تغذیه، استرس، حضور در محیط آلوده و غیره را از عوامل ابتلا به عفونت لگنی دانست و بیان کرد: بافت رحم به صورت ناخودآگاه شروع به رشد می کند و تومور های را ایجاد می کنند که در ضخامت دو الی سه میلی متری بوده و پس از رشد و رسیدن به مرحله جراحی به چند سانتی متر می رسد.

عضو مرکز انجمن نازایی ایران با توجه به بروز این عفونت در دوران یائسگی زنان، خاطرنشان کرد: هنگا می که این عفونت در دوران یائسگی بروز می یابد اقدام به جراحی و درمان نمی کنیم زیرا به مرور خود برطرف می شود.

منبع: جام جم آنلاین

۱۳
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. زری جون گفته:

    عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>