کاهش خطر ابتلاء به سرطان رحم و پستان در مادران شیرده

مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل سرطان پستان و رحم قرار می‌گیرند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل سرطان پستان و رحم قرار می‌گیرند.

 دکتر«رسول دشتی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، اظهار کرد: شیرخشکی که در داروخانه‌ها توزیع می‌شود شیر خشک حمایتی و یارانه‌ای بوده و به هیچ وجه غذایی کامل برای نوزاد نیست.

 وی افزود: شیرخشک یارانه‌ای و آزاد در داروخانه‌های استان وجود دارد اما در برخی مواقع در شیرخشک‌های رژیمی به‌صورت مقطعی با کمبود مواجه هستیم که امیدواریم در آینده برطرف شود.

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان این‌که سهمیه‌ی شیر در استان به‌صورت دو هفته یک‌بار توزیع می‌شود، ادامه داد: مردم با مراجعه و درخواست دریافت بیش از نیاز هفتگی خود سبب انبار در خانه‌ها و کمبود در داروخانه‌ها شده که مصرف‌کنندگان باید به‌صورت نیاز هفتگی خود خرید کنند تا شاهد کمبود این مهم نباشم.

 دشتی با اشاره به این‌که شیر خشک فقط جنبه حمایتی دارد و اصلی‌ترین و بهترین غذای نوزاد شیر مادر است، خاطرنشان کرد: شیر خشک زمانی باید به نوزادان داده شود که شیر مادر کفاف تغذیه‌ی اطفال را نمی‌دهد، چون اغلب شیرخشک‌ها برای دوقلوزایی و چندزایی‌ها استفاده می‌شود و نباید مادران به‌جای شیر خود از شیرخشک برای تغذیه‌ی نوزادان استفاده کنند.

 وی ادامه داد: شیر مادر به‌عنوان نعمتی خدادادی فواید بسیار زیادی در تحریک سیستم بدن، ایجاد مقاومت در برابر بسیاری از بیماری‌های خطرناک و واگیر دارد.

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام خاطرنشان کرد: مادرانی که به بچه خود شیر می‌دهند از خیلی بیماری‌ها از جمله سرطان پستان و رحم جلوگیری کرده و طبق آمارهای موجود افرادی به این‌گونه بیماری‌ها مبتلا شدن که عمدتاً کمتر به بچه خود شیر داده‌اند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>