چه مواردی جزء حاملگی های پرخطر محسوب می شوند؟

حاملگی های پرخطر از لحاظ  اصول مراقبت ها و تنظیم خانواده شامل موارد ذیل می باشد: ·         حاملگی های زیر ۱۸ سال ·         بالای ۳۵ سال ·         فاصله کمتر از ۳ سال بین بارداری ها ·         بارداریهای پنجم و بالاتر این موارد فوق الذکر از علل مهم مرگ و میر مادران می باشد. اغلب تحقیقات […]

حاملگی های پرخطر از لحاظ  اصول مراقبت ها و تنظیم خانواده شامل موارد ذیل می باشد:

  • ·         حاملگی های زیر ۱۸ سال
  • ·         بالای ۳۵ سال
  • ·         فاصله کمتر از ۳ سال بین بارداری ها
  • ·         بارداریهای پنجم و بالاتر

این موارد فوق الذکر از علل مهم مرگ و میر مادران می باشد.
اغلب تحقیقات انجام شده تاکید بر ارتباط سن کم مادر در اولین وضع حمل  با عوارض زایمان یا مرگ و میر مادران دارند.

سن پایین مادر در زمان اولین وضع حمل میتواند همراه با  حالات ذیل باشد :

  • ·         بروز بیشتر پرفشاری خون حاملگی،
  • ·         وضع حمل دشوار به علت کوچکی لگن
  • ·         وجود اشکال در عبور سر جنین از کانال زایمانی.

 در عین حال افزایش سن مادر نیز بنوبه خود میتواند موجب انواع دیگری از حاملگی پرخطر گردد. مشکلات ناشی از سن بالای مادر در زمان وضع حمل، و بویژه برای زنانی که برای چندمین بار حامله شده اند، نیز وجود دارد. مادرانی که ۵ نوبت یا بیشتر حامله شده اند در مقایسه با مادرانی که در نوبتهای دوم یا سوم قرار دارند، ۳ تا ۵ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ زایمانی می باشند. به طور کلی زنان مسن تر به خصوص آنهایی که متجاوز از ۳۵ سال سن دارند، در هر زایمان بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند.

تعدادی از ناهنجاری های مادرزادی با بارداری در سنین بالا مرتبط هستند و امکان بوجود آمدن این ناهنجاریها در حاملگی های بعدی مادری که دارای یک کودک مبتلا به این ناهنجاریها باشند زیادترخواهدبود.
مادرانی که فاصله کوتاهی بین زایمانهای خود دارند، وقت کافی برای جبران نیازهای بدن برای پذیرا شدن حاملگی بعدی نخواهند داشت که ممکن است روی رشد کودک بعدی آنها مؤثر باشد و در نهایت میتواند منجر به بروز وزن کم زمان تولد ( که خود یکی از عوامل مهم مرگ و میر در کودکان زیر یک سال است) گردد. از طرف دیگر، فواصل کم بین زایمانها ، عامل مهم در کم خونی مادر بوده که مبتواند در رشد کودک نقش بسیار مهمی ایفا نماید. از این رو فاصله گذاری مناسب بین حاملگی ها به اندازه واکسیناسیون اهمیت دارد.

لذا در خصوص بهره مندی از یک زایمان هر چه سالمتر وکاستن ازخطرات بالقوه، تمامی زنان در سنین باروری نیاز مند مشاوره(قبل از بارداری) وتحت نظر قرار گرفتن از سوی متخصصین امر ورعایت اصول مراقبت های بهداشتی درمانی توصیه شده (حین بارداری) می باشند.

منبع: مرکز پاسخگویی سلامت ۱۴۹۰

۱۷
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>