راهکارهای افزایش انرژی و مواد مغذی غذای کودک

بهتر است مواد حاوی نشاسته ، طوری غنی شوند که تراکم مواد مغذی پروتئین و ریز مغذی غذا نه تنها حفظ، بلکه تشدید هم بشود.

برای کودکانی که به علت کم غذایی ، خوب وزن نمی گیرند می توان با اضافه کردن مواد زیر به غذای آنان ، کالری و مواد مغذی غذا را افزایش داد .

  • مخلوط آرد و شیر و کره یا روغن زیتون
  • آرد غلات یا حبوبات
  • غلات یا حبوبات جوانه زدن
  • بادام ، پسته ، گردو ، فندق ( کوبیده یا آسیاب شده )
  • کنجد ، مغز تخم کدو ، مغز تخم آفتاب گردان ، مغز تخم هندوانه( که در هاون یا آسیاب کاملا” نرم شده باشد ).
  • خامه ، کره ، روغن ، شیر ، ماست ، پنیر و زرده تخم مرغ

baby-food

توجه :

برای افزایش انرژی و مواد مغذی غذای کودک از شکر هم استفاده می کنند ولی مصرف آن باید محدود باشد تا کودک به طعم شیرین عادت نکند . از طرف دیگر تراکم انرژی شکر مثل روغن نیست .

# حداکثر مجاز اضافه کردن روغن به غذا ۵ میلی لیتر ( یک قاشق مرباخوری ) به ۱۰۰ گرم از غذاست .

# گرچه اضافه کردن چربی حیوانی ، روغن ، کره و… انرژی غذا را بیشتر می کند ولی می توانند روی تراکم مواد مغذی ( Nutrition Density )، پروتئین و ریز مغذی های غذا تاثیر بگذارند بنابراین بهتر است مواد حاوی نشاسته ، طوری غنی شوند که تراکم مواد مغذی پروتئین و ریز مغذی غذا نه تنها حفظ، بلکه تشدید هم بشود. این هدف با اضافه کردن شیر ( شیرمادر یا شیر پاستوریزه شده گاو ) و یا محصولات تخمیر شده شیر مثل ماست و پنیر تحقق می یابد که هم کیفیت پروتئین غذا را بهتر می کند و هم تراکم مواد مغذی را افزایش می دهد .

# دریافت چربی را در کودکان زیر سه سال نباید محدود کرد زیرا آنان در حال رشد هستند و بیش از ۳۰% انرژی دریافتی روزانه آن ها باید از چربی ها تامین شود . مقادیر بالاتر هنگامی تجویز می شود که کودک بی اشتها باشد یا به عفونت های مکرر مبتلا شود .

بنابراین برای کودکان زیر دو سال نباید از ماست یا پنیر کم چرب استفاده کرد .از دو تا سه سالگی به بعد استفاده از شیرگاو یا ماست با چربی ۱/۵ تا ۲% اشکالی ندارد .

منبع: سایت ترویج تغذیه با شیر مادر

۱۰
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>