کشف پروتئین ضد ویروس ایدز در شیرمادر

محققان دانشگاه دوک برای نخستین بار موفق به شناسایی ترکیبی در شیرمادر شدند که با خنثی کردن ویروس HIV،  از نوزادان در برابر انتقال بیماری از مادر آلوده (به نوزاد) محافظت می‌کند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «سالی پرمار» نویسنده ارشد این تحقیق و از محققان ایمونولوژی و ژنتیک مولکولی دانشگاه دوک […]

محققان دانشگاه دوک برای نخستین بار موفق به شناسایی ترکیبی در شیرمادر شدند که با خنثی کردن ویروس
HIV،  از نوزادان در برابر انتقال بیماری از مادر آلوده (به نوزاد) محافظت می‌کند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «سالی پرمار» نویسنده ارشد این تحقیق و از محققان ایمونولوژی و ژنتیک مولکولی دانشگاه دوک تأکید می‌کند: حتی اگر فرض کنیم که داروهای ضد رترو ویروس با قابلیت پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به فرزند در اختیار داریم، تمامی مادران باردار تحت آزمایش ایدز قرار نمی‌گیرند و تنها کمتر از ۶۰ درصد از داروهای پیشگیری (ایدز) استفاده می‌کنند؛ بنابراین یک استراتژی جایگزین برای جلوگیری از انتقال از مادر به فرزند مورد نیاز است.
محققان مطالعات خود را بر شیرمادر متمرکز کردند که از مدت‌ها قبل خواص محافظتی آن به خصوص در انتقال ویروس از مادر به فرزند تأیید شده بود.
نمونه‌هایی از شیر زنان غیر آلوده برای خنثی کردن سویه‌های‌های ویروس HIV مورد بررسی قرار گرفتند که تأییدکننده تمامی فعالیت‌های خنثی سازی قابل تشخیص در بخش وزنی بالای مولکولی هستند.
با استفاده از فرآیند جداسازی پروتئین چند مرحله‌ای، محققان موفق به شناسایی پروتئین TNC شدند.
نقش پروتئین Tenascin-C یا TNC در بهبود زخم‌ها مشخص شده بود، اما خواص ضد میکروبی آن ناشناخته باقی مانده بود؛ این پروتئین نقش مهمی در ترمیم بافت ایفا کرده و در توسعه جنینی نیز مؤثر است.
به گفته محققان، این پروتئین در شیرمادر قادر به خنثی کردن ویروس HIV و محافظت بالقوه از نوزادی است که به صورت مکرر در معرض این ویروس قرار دارد.
پروتئین TNC ذاتا ایمن به نظر می‌رسد، چراکه به طور طبیعی در شیرمادر وجود داشته و می‌تواند از مشکل مقاومت ویروس HIV در برابر داروهای ضد رترو ویروسی پیشگیری کند.
نتایج این کشف در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع: سایت ترویج تغذیه با شیر مادر

۰۸
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>