تشخیص زودرس نوعی از سرطان پستان با استفاده از شیرمادر

تشخیص زودرس نوعی از سرطان پستان با استفاده از شیرمادر ترجمه: خانم دکتر مینو طالب زاده منتشر شده در فصلنامه شیرمادر شماره ۵۳و ۵۴ -بهار و تابستان ۹۲ سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است و سالانه در سراسر دنیا تعداد زیادی به آن مبتلا می شوند و در صورت عدم درمان به موقع […]

تشخیص زودرس نوعی از سرطان پستان با استفاده از شیرمادر
ترجمه: خانم دکتر مینو طالب زاده

منتشر شده در فصلنامه شیرمادر شماره ۵۳و ۵۴ -بهار و تابستان ۹۲
سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است و سالانه در سراسر دنیا تعداد زیادی به آن مبتلا می شوند و در صورت عدم درمان به موقع مشکلات زیادی را برای بیمار و خانواده او ایجاد می کند . شناسایی این سرطان در مراحل اولیه با کمترین عارضه جسمی و بیشترین احتمال  بهبودی همراه است . در این راستا روش های مختلفی به کار می رود . مانند معاینات بالینی منظم پستان ، سونوگرافی ، ماموگرافی ، بیوپسی ، تکنولوژی پت / سی تی اسکن و….

البته دانشمندان علوم پزشکی ، به تشخیص زودرس سرطان ها اکتفا نکرده و همواره به  تشخیص این بیماری در مراحل           پیش سرطانی نیز اندیشیده اند . رایج ترین مورد آن تشخیص سلول های پیش سرطانی دهانه رحم  با استفاده از تست پاپ اسمیر است . این تغییرات سلولی معمولا” ناشی از آلودگی به ویروس HPVاست و در صورت عدم درمان به موقع منجر به سرطان مهاجم این ناحیه شده و مرگ و میر بالایی ایجاد می کند . البته طی چند دهه غربالگری این بیماری و انجام اقدامات درمانی  در مرحله پیش سرطانی آمار مرگ و میر خانم ها به علت این سرطان به طرز چشمگیری کاهش یافته است  .
براین اساس ایده فوق تعدادی از پژوهشگران به این اندیشیدند که شاید بتوان نوعی از کارسینوم پستان که در مجاری شیری     ایجاد می شود را در مرحله پیش سرطانی و با استفاده از تجزیه و تحلیل شیرمادر تشخیص داد . این سرطان نوعی رشد         غیر طبیعی سلولی است که در مجاری شیری رشد می کند و بر خلاف سرطان مهاجم پستان، به نقاط دیگر بدن ، تهاجم        پیدا نمی کند و در این مرحله مرگ و میر بالایی ندارد . با این حال مهم است که آن را از طریق شیمی درمانی و رادیوتراپی        یا جراحی درمان کرد .
به منظور ابداع روش های غربالگری این بیماری ، دانشمندان به این نکته توجه کردند که بعضی از سلول های مجاری شیری ،     به طور طبیعی پوسته ریزی کرده و به داخل این مجاری می ریزند . این سلول ها به طور شگفت انگیزی در بررسی تغییرات پیش سرطانی و سرطانی با ارزش هستند ، و در خانم های شیرده بدون نیاز به انجام روش های جراحی و نمونه برداری قابل وصولند . خانم های شیرده با هر بار شیردهی یا دوشیدن شیر ، حدود ۳۰۰۰۰ از این سلول ها را رها می کنند . بنابراین شیرمادر می تواند نقش کلیدی در بررسی این سرطان داشته باشد .
محققین دانشگاه ماساچوست معتقدند که نمونه شیرتازه یا فریز شده زنانی که در حال حاضر یا قبلا” به سرطان پستان          مبتلا بوده اند می تواند برای ریشه یابی راز این کانسر قابل استفاده باشد و در این زمینه تحقیقاتی در دست انجام است .

اهداف این تحقیقات عبارتند از :
۱)    تعیین راه هایی که شیرمادر را بتوان برای پیشگویی دقیق ریسک کانسر پستان به کار برد .
۲)    استفاده از شیرمادر برای تعیین راه های کاهش ریسک کانسر پستان از طریق تغییرات تغذیه ای
۳)    استفاده از شیرمادر برای تعیین استراتژی های درمانی کانسر پستان ( متیلاسیون معکوس )
۴)    استفاده از شیرمادر برای درک ارتباط بین مواجهه با عوامل محیطی و کانسر پستان
۵)    استفاده از شیرمادر برای بررسی تفاوت های نژادی در ریسک ابتلا به کانسر پستان

دو مورد از پژوهش هایی که در این زمینه صورت گرفته عبارتند از :
•    استفاده از شیرمادر برای غربالگری سرطان پستان و ارزیابی ریسک آن
•    استفاده از شیرمادر و سلول های موجود در آن برای بررسی استعداد ژنتیک به سرطان پستان و بررسی بیومارکرهای مواجهه با آلاینده های محیطی سرطان زا

۱)    استفاده از شیرمادر برای غربالگری سرطان پستان و ارزیابی احتمال وقوع آن
هدف از این مطالعه آن است که آیا می توان سرطان پستان و احتمال وقوع آن را با استفاده از نمونه شیرمادر به طور دقیق ارزیابی کرد . معمولا” راه دقیقی برای اطلاع رسانی به خانم ها درمورد ریسک فردی آن ها برای ایجاد کانسر پستان  در دسترس نیست . سلول هایی که به طور طبیعی در شیرمادر وجود دارند ، برای بررسی ضایعات خوش خیم و بدخیم پستان از لحاظ تغییراتی که در مولکول DNA صورت گرفته است قابل استفاده اند . بررسی تغییرات DNA مرتبط با کانسر پستان و ضایعات غیر کانسرو به ما کمک می کند که راهی برای اطلاع رسانی به خانم ها در مورد ریسک کانسر پیدا کنیم . دراین راستا استفاده از شیرمادر برای غربالگری کانسر پستان ، از میزان بیوپسی های غیر ضروری در خانم های شیرده  می کاهد .

۲)     استفاده از شیرمادر و سلول های موجود در آن برای بررسی استعداد ژنتیک به کانسر پستان و بررسی بیومارکرهای مواجهه با آلاینده های محیطی سرطان زا
شیرمادر یک مایع ایده آل برای مطالعه ارتباط بین مواجهه با آلاینده های محیطی و ریسک کانسر پستان است . به این دلیل که حاوی ترکیبات لیپوفیلیک است که در سبب شناسی کانسر پستان نقش دارند . مطالعاتی در دست انجام است که در آن ارتباط بین میزان  آلاینده های محیطی در شیرمادر و میزان تخریب ِDNA سلول های مجاری شیری مورد بررسی قرار می گیرند ،
علیرغم سال ها پژوهش روی کانسر پستان ، ما نیاز به اطلاعات بیشتری درباره دلایل ابتلا زنان به این بیماری داریم .
گسترده ترین فاکتور خطر شناخته شده _ سابقه خانوادگی و ژنی توارث یافته است که فقط تعداد کمی از موارد این سرطان را توجیه می کند .
محققین همواره به دنبال یافتن علل اکتسابی و محیطی این بیماری هستند . بعضی که با مواردی مثل رژیم غذایی ، سیگارکشیدن ، مواجهه با سموم ، استرس و ورزش در ارتباط هستند  می توانند ما را نسبت به سرطان  پستان آسیب پذیرتر کنند .
به عنوان جمع بندی نهایی ، می توان گفت که شیرمادر علاوه بر خواص تغذیه ای و ایمنی شناختی ، می تواند به عنوان سلاحی برای جنگ بر علیه سرطان نیز به کار رود .

منبع: سایت ترویج تغذیه با شیر مادر

۰۶
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>