زخم سینه؛ استفاده از شیر دوش یا…

حتی بعضی مادران که شیردوش را همراه سیسمونی نخریده اند، بعد از تولد نوزادشان که دچار زخم سینه می شوند یا مشکلات دیگری دارند به صرافت خرید این دستگاه می افتند. نکته ی حائز اهمیت اینجاست شیردوش های دستی، غالبا چندان کارایی ندارند و نمی توانند مفید باشند.

نویسنده: مادربانو

یکی از لوازمی که این چند سال اخیر در لیست سیسمونی ها قرار می گیرد و بعضا خریداری می شود، «شیر دوش» است که دو مدل برقی و دستی دارد.

01-723x1024

حتی بعضی مادران که شیردوش را همراه سیسمونی نخریده اند، بعد از تولد نوزادشان که دچار زخم سینه می شوند یا مشکلات دیگری دارند به صرافت خرید این دستگاه می افتند. نکته ی حائز اهمیت اینجاست شیردوش های دستی، غالبا چندان کارایی ندارند و نمی توانند مفید باشند. ضمن اینکه دست، خیلی زود خسته می شود. شیر دوش های برقی هم اگر کیفیت خوبی داشته باشند، قیمت های بسیار بالایی دارند که برای اکثر خانواده ها مقرون به صرفه نیستند. البته شاید مادران شاغلی که چندین ماه می خواهند شیر خود را بدوشند و برای فرزند خود نگهداری کنند، این دستگاه برایشان مفید باشد.

اما نکته ی مهم تر اینجاست که اگر مشکل مادر، زخم سینه باشد، اتفاقا استفاده از شیر دوش توام با درد بیشتر خواهد بود. چون عملکرد این دستگاه ها با مکش و مکیدن است و انواع زخم ها با کشیده شدن و مکیده شدن بدتر می شوند و درد بیشتری را متحمل می شوند.

بهترین روش دوشیدن شیر برای مادری که دچار زخم سینه شده، با دست است. طوری که اصلا نوک سینه درگیر نشود. بلکه از قسمت های بیرونی تر باید ماساژ شروع شود و تا وسط ادامه پیدا کند. اما هیچ نیازی به تماس با زخم یا فشار بر روی آن نیست. اتفاقا هر چه دامنه ی ماساژ را وسیع تر کنیم شیر بیشتری خواهد آمد.

زخم سینه اگر شدید باشد، توام با خونریزی خواهد بود و مادران، در هنگام شیر دادن بسیار اذیت می شوند. بعضی از پزشکان بر این باورند که چون نوزاد اشتباه شیر می خورد این زخم ها ایجاد می شوند. اما واقعیت این است که نحوه ی شیر خوردن نوزاد را نمی شود اصلاح کرد، او طوری که خودش بخواهد نوک سینه را در دهان می گیرد و می مکد. در زخم های شدید، انواع و اقسام کرم ها و پمادهای گران قیمت هم نمی توانند موثر واقع شوند.

بهترین روش که البته بعضی پزشکان هم توصیه می کنند این است که دو سه روزی از سینه ای که زخم است به نوزاد شیر داده نشود. و البته برای اینکه شیر خشک نشود، آن را دوشیده و به نوزاد بدهید. معمولا بعد از چند روز، زخم سینه خوب می شود و دیگر زخم نخواهد شد. اگر با فواصل سه- چهار ساعت شیر دوشیده شود، به هیچ وجه خشک یا کم نخواهد شد. اما باز هم تاکید می کنم که استفاده از شیردوش در این شرایط، نمی تواند مفید باشد چون مکش دستگاه، باعث باز شدن و بدتر شدن زخم خواهد شد.

روش دوشیدن شیر با دست، به این روش است:

 • دست ها را کامل بشویید.
 • پستان ها را از اطراف به طرف آرئول ماساژ دهید ولی فشار زیاد وارد نکنید و مالش ندهید.
 • قبل از دوشیدن شیر و به مدت پنج دقیقه یک پارچه تمیز که با آب گرم مرطوب شده است روی پستان بگذارید.
 • دست را طوری قرار دهید که شست در بالای پستان و سایر انگشتان زیر پستان و سه سانتی متر از قاعده نوک پستان عقب تر باشند. در این حالت پستان را به طرف قفسه سینه فشار دهید و سپس شست و سایر انگشتان را به طرف هم فشار دهید و به طرف نوک پستان بچرخانید. تمام ناطق آرئول را با جابجا کردن دست بدوشید. دست آزاد را برای ماساژ دادن پستان از قسمت خارجی به طرف نوک پستان به کار ببرید. نوک پستان را فشار ندهید.
 • در روش دوشیدن با دست که بتوان با آن هر دو پستان را به طور کال خالی کرد معمولاً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

 

برای بهبود زخم سینه، این مطلب را نیز بخوانید:

_ روش درمان زخم سینه

 

۲۶
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها ۳ دیدگاه

یک پاسخ برای : 3

 1. fateme گفته:

  آفرین مادربانو مطالب خوبی و آموزنده ای بود

 2. زیباترین عروس گفته:

  مطلب خیلی خوبی بود

 3. نفس گفته:

  ممنون ازمطالب خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>