آزمایشات ژنتیک باید جدی تلقی شود

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: اولین مرحله انجام آزمایشات ژنتیکی تشخیص دقیق بیماری است. دکتر عبدی راد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی افزود: بدون تشخیص بیماری نمی‌توان به طور هدفمند آزمایشات ژنتیکی را انجام داد و این آزمایشات اصولاً اول باید بر روی بیمار مدنظر انجام گیرد تا […]

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: اولین مرحله انجام آزمایشات ژنتیکی تشخیص دقیق بیماری است.

دکتر عبدی راد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی افزود: بدون تشخیص بیماری نمی‌توان به طور هدفمند آزمایشات ژنتیکی را انجام داد و این آزمایشات اصولاً اول باید بر روی بیمار مدنظر انجام گیرد تا بعد از یافتن جهش ژنتیکی در افراد پر خطر خانواده وضعیت ناقل بودن تعییین شود.

وی تصریح کرد: مشاوره ژنتیکی فرآیندی است که طی آن اطلاعات علمی مربوط به تشخیص بیماری، علت بیماری، مسیر و پیش آگهی آن و نیز میزان احتمال بروز در بارداری بعدی با عنایت به شیوه انتقال و روش‌های آزمایشگاهی وجود برای تشخیص بیماری در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد تا با آگاهی کامل برای ازدواج و بارداری تصمیم گیری گردد.

معاون آموزشی علوم پزشکی با اشاره به اینکه انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج و قبل از بارداری ضروری است خاطرنشان کرد: لازم است آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری صورت گیرد تا در صورت ریسک بالای زوجین با آگاهی کافی برای ازدواج و بارداری اقدام کنند و نیز این موضوع را باید در نظر داشت که برای برخی بیماری‌ها که قبلاً جهش ژنتیکی آنها در خانواده معین نشده است فرصت کافی بعد از بارداری برای آزمایشات وجود نخواهد داشت.

دکتر عبدی راد افزود: در مشاوره ژنتیک کلیه بیماری‌ها موجود در خانواده حداقل در ۳ نسل مورد بررسی قرار می‌گیرد و افرادی که احتمال داده می شود بیماری آنها ارثی است تحت معاینه قرار گرفته و یا افراد بیماری که فوت شده‌اند در صورت داشتن مدارک پزشکی کافی، مدارک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت تشخیص بیماری بر اساس معاینه بالینی و یا بررسی مدارک پزشکی اقدامات لازم در سایر افراد خانواده که احتمال بالای ناقل بودن را دارند صورت می پذیرد.

دکتر عبدی راد افزود: هدف از بررسی آزمایشات ژنتیک جلوگیری از تولد نوزاد بیمار است، به ویژه اینکه بیماری‌ها معمولاً قابل درمان نیستند ولی به هرحال در صورت تولد نوزاد مبتلا به بیماری ژنتیکی هر چند قابل درمان نباشد باید نوزاد باید تحت آزمایشات ژنتیکی قرار گیرد تا از تکرار همین بیماری در بارداری‌های بعدی جلوگیری شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۷
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>