شایع ترین معلولیت مادرزادی سندرم دان است

متخصص ژنتیک مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان، شایع ترین معلولیت مادر زادی را سندرم دان و نقص لوله یاد کرد و گفت: در این راستا به ترتیب احتمال تولد یک نوزاد با چنین مشکلی یک در ۷۰۰ و یک در هزار است. به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا بیگلری ظهر […]

متخصص ژنتیک مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان، شایع ترین معلولیت مادر زادی را سندرم دان و نقص لوله یاد کرد و گفت: در این راستا به ترتیب احتمال تولد یک نوزاد با چنین مشکلی یک در ۷۰۰ و یک در هزار است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا بیگلری ظهر سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولان در زنجان افزود: برای جلوگیری از تولد نوزاد معلول یک برنامه ریزی ده ساله صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: طبق آمار جهانی تعداد معلولین به پانصد میلیون نفر می رسد و آمار دقیقی در ایران وجود ندارد.

متخصص ژنتیک مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان گفت: ۴ درصد زایمان مادران منجر به تولد نوزادان معلول  می شود و این برای پزشکان آمار بالایی است.

بیگلری بر لزوم توجه به ضعف های عضلانی حاملگی در سنین بالای ۳۵سال و نقص های مادرزادی و ازدواج های فامیلی، اختلال در رشد و شکل و قیافه غیر طبیعی برای والدین پیش از اقدام به حاملگی تاکید و به این افراد مراجعه به مشاوران ژنتیک را توصیه کرد.

وی تاکید کرد: معلولیت نوعی محدودیت جسمی و حرکتی یا ذهنی است که مانع از انجام اقدامات همچون سایر انسان می شود.

متخصص علوم ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزود: ازدواج های فامیلی، نقص های متعدد مادرزادی ، حاملگی زنان دارای بیش از ۳۵ سال، نازایی، سقط های متعدد، مرده زایی، سابقه اختلال سوخت و ساز مواد در افراد خانواده، اختلال رشد و شکل و قیافه غیر طبیعی از جمله نشانه های افراد دارای احتمال زایمان نوزاد ناهنجار یا معلول است.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>