تولد نخستین جنین جراحی شده در شیراز

نخستین نوزاد جراحی شده در دوران جنینی در شیراز در سلامت کامل متولد شد. این نوزاد در هفته ۲۵ جنینی به علت ضایعه باز نخاعی توسط متخصصان و جراحان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رحم مادر جراحی شد و در هفته ۳۵ بارداری مادر با وزن ۲ کیلو ۴۰۰ گرم متولد شد. مسئول تیم جراحی […]

نخستین نوزاد جراحی شده در دوران جنینی در شیراز در سلامت کامل متولد شد.
این نوزاد در هفته ۲۵ جنینی به علت ضایعه باز نخاعی توسط متخصصان و جراحان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رحم مادر جراحی شد و در هفته ۳۵ بارداری مادر با وزن ۲ کیلو ۴۰۰ گرم متولد شد.
مسئول تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : در این عمل برش کوچکی بر روی رحم مادر ایجاد و نخاع جنین از طریق آن ترمیم شد.
دکتر حمید رضا فروتن افزود : در این روش ترمیمی ابتدا ضایعه کیسه مانندی که بر روی نخاع ایجاد شده بود برطرف و پس از آن با استفاده از چسب مخصوصی نخاع در محل خود قرار گرفت و پوست کمر جنین نیز ترمیم شد.
وی گفت : ضایعه نخاع باز بر اثر نقص مهره های ستون فقرات در ماههای ابتدایی بارداری رخ می دهد و اگر تا هفته ۲۷ درمان نشود نخاع بر اثر تماس با مایع آمنیوتیک ( ماده ای است که جنین را در کیسه جنین احاطه کرده است ) از بین می رود.
مسئول تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : اگر نوزاد با این ضایعه نخاعی متولد می شد ممکن بود دچار فلج ، ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع و در اغلب موارد عقب ماندگی ذهنی شود.
هزینه های عمل های جراحی جنین و تولد نوزاد را یکی از خیرین شیرازی پرداخت کرده است.

منبع: واحد مرکزی خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>